Gap Turu (3 Gece)

Tur Programı

03 Haziran / 14 Eylül / 21 Eylül / 12 Ekim / 26 Ekim / 09 Kasım / 23 Kasım hareket

1.-2.Gün : Siz değerli misafirlerimizi buluşma noktalarımızdan aldıktan sonra, Kayseri-Malatya-Diyarbakır rotasıyla gerekli molalarımızla birlikte yolculuğumuz başlıyoruz. Sabah 09:00’da Diyarbakır’a ulaşıyoruz. Varışımızla birlikte bizleri bekleyen rehberimizle ve lüks konforlu araçlarımızla gezi programımıza başlıyoruz. İlk olarak Tarihi Hasan Paşa Hanını görmeye gidiyoruz. Dileyen misafirlerimiz Han içerisinde zengin yöresel serpme kahvaltısı ile ünlü tarihi mekânda kahvaltı yapabilir (ekstra) dileyen misafirlerimiz han içerisinde bulunan hediyelik eşya dükkânlarını gezebilir. Seçeceği bir mekanda, tarihi bir ambiyans içerisinde sabah çayını yudumlayabilir. Hasan Paşa Hanı ziyaretimiz sonrası, Tarihi Ulu Cami’ye geçiyoruz. İçerisinde taş işçiliği ve ahşap boyama sanatlarının ince zevklerini görebileceğiniz bu güzel eseri gezdikten sonra “yaş otuz beş, yolun yarısı eder” şiiriyle tanıdığımız Diyarbakırlı Cahit Sıtkı Tarancı Müze Evini ziyaret ediyoruz. Her mevsim için ayrı kullanım alanları yaratılan bu güzel evde bölge sivil mimarisinin ince örneklerini görerek buradaki ünlü Dört Ayaklı Minareyi görmeye geçiyoruz. Ardından panoramik olarak, dünyanın ayakta kalmış en uzun Surları olarak bilinen kent surlarından, 12 Gözlü köprüyü, Unesco Kültür Mirası Listesinde yer almaya hak kazanan Hevsel Bahçelerini, Atatürk’ün Diyarbakır ziyaretinde kaldığı Gazi Köşkü’nü Dicle Havzasını gezerken, fotoğrafladıktan sonra bu güzel şehirden ayrılıyor ve yolculuğumuza Son yılların ziyaretçi akınına uğrayan ve birçok tarihçinin üzerine araştırmalar yaptığı Zerzevan Kalesi ve kalenin içerisinde yer alan Mithras Tapınağını görmeye gidiyoruz, Zerzevan Kalesi askeri yerleşimi, yer altı ve yerüstü yapıları ile dünyanın en iyi korunmuş Roma garnizonlarındandır ve insanlığın kültürel gelişimini oluşturan farklı kültürel-inanç evrelerine ait izleri bir arada taşımaktadır. Pagan ve Hıristiyan Roma’ya ait mimari yapılar döneminin bütün özelliklerini ve teknolojik gelişmelerini yansıtmaktadır. Günümüze kadar Roma’nın doğu sınırında bulunan tek Mithras Tapınağı burada yer almaktadır. Bu niteliklerinden dolayı Unesco Dünya Miras Geçici Listesi’ne dahil edilmiştir.  Daha sonra rotamızı bir çok diziye sahne olan, Tur Abdin bölgesinin kalbi sayılan Süryani cemaatinin en önemli yerleşimlerinden biri olan Midyat’a çeviriyoruz. Turizmin cazibe merkezi Midyat ilçemize ulaşıyoruz. Programın akışına göre Bölgedeki Süryaniler için kutsal kabul edilen Mor Gabriel manastırını ziyaret ediyor, Süryanilerin ilk yerleşim mekânlarından biri olan Midyat’ta ünlü Sıla dizisinin de çekildiği Konuk Evi ziyaretimizi yapıyoruz. Midyat’ta yöresel Telkâri Gümüş atölye ve işlemecilerinin bulunduğu çarşıda vereceğimiz serbest zamanın ardından Midyat’tan ayrılıyoruz. Akşam saatlerinde Mardin’e varıyor ve yöresel akşam yemeğimizi alacağımız restorana geçiyoruz (tur ücretine dahil). Yemek sonrası konaklama Mardin’de otelimizde.

3.Gün : Otelimizde alınan sabah kahvaltımızdan sonra bölge halkının ‘’Medeniyetin Başkenti Anadolu’nun Taş Kenti’’ olarak adlandırdığı Mardin gezimize başlıyoruz. ‘Dinler ve Dillerin Başkenti’ olarak bilinen binlerce yıllık geçmişiyle ve bozulmamış tarihi dokusuyla geçmişe ışık tutan Mardin’de bir dönem dünyadaki tüm Süryanilerin merkezi sayılan Deyrulzafaran Manastırı’na gidiyoruz. Deyrulzafaran Manastırı gezimizde Kilise, Tıp Okulu, Sin Tapınağı, Vaftizhane ve “Kutsalların Kutsalı” anlamına gelen Kuduşkudşin (Patriklerin Mezarlığı) bölümlerini ziyaret ediyoruz. Sonrasında Artuklu mimarisinin başyapıtlarından olan Kasımiye Medresesi’ni geziyoruz. Medreseden görünen Mezopotamya manzarası sizleri büyüleyecek.

Mezopotamya’nın Efes’i olarak adlandırılan Dara Antik Kenti’ne hareket.  Bizleri tarihin derinliklerine götürecek bu gezimizde; kent içinde yer alan kilise, saray, yeraltı su sarnıçlarında eşsiz bir atmosfere tanık olacaksınız. Dara köyünü çevreleyen tarihleri Geç Roma Dönemi’ne kadar giden mağara evleri görme şansı yakalayacaksınız. Dara gezimiz sonrası Beyaz Su vadisine gidiyoruz. Beyaz Su, Bölgenin savan coğrafyasında, serin ve berrak suyu ile çevresinde yer alan bahçeler ve ağaçlık bir vahayı andıran bu mesire yerinde mola vereceğiz. Dileyen misafirlerimiz öğlen yemeğini (Ekstra) dere kenarı bahçe restoranlarında alabilirler. Sonrasında Mardin’e dönüyor ve Eski Mardin’in sokaklarında gezimize başlıyoruz. Kırklar Kilisesi, Abbaralar, Ulu Cami, Şehidiye Cami, Şahtana Evi göreceğiz. Verilen serbest zamanda bu keyifli şehirde dilediğinizce vakit geçirebilirsiniz. Mardin gezimizi tamamladıktan sonra akşam saatlerinde Gap’ın başkenti Peygamberler Diyarı Mistik Şanlıurfa’ya doğru yola çıkıyoruz. Şanlıurfa’ya varışımız ile birlikte yöresel restoranda alacağımız akşam yemeğimiz (tur ücretine dahil) sonrasında günün yorgunluğunu atmak üzere odalarımıza dinlenmeye geçiyoruz. Dileyen misafirlerimiz rehberimizle birlikte Şanlıurfa Balıklıgöl Platosunun gece güzelliğini görebilir.

4.Gün : Otelimizde alacağımız sabah kahvaltımızdan sonra Şanlıurfa’ya 19 km mesafede yaklaşık on iki bin yıl öncesinde inşa edilmiş insanlık tarihinin bilinen ilk Tapınağı olan Göbekli Tepe’ye ulaşıyoruz. Henüz çok az bir kısmı açılmış olan ve neolitik çağın hac merkezi kabul edilen Göbekli Tepe’nin hikayesini dinlerken büyüleneceksiniz. Göbekli Tepe gezimiz sonrasında dünyanın ilk İslam Üniversitesinin bulunduğu, “Yolların kesiştiği yer” anlamına gelen tarihi Harran’a doğru yola çıkıyoruz. Yol üzerinde Şanlıurfa’nın Peygamberler Şehri olarak anılması nedeninin başında gelen Sabır timsali Hz.Eyyüp Peygamber makamını ve çile mağarasını ziyaret ediyoruz. Dileyen misafirlerimiz burada şifalı olduğu düşünülen sulardan içebilir. Dünya’da sadece 3 bölgede bulunan Konik Kubbeli Evleriyle koruma altına alınmış olan Harran’da Ulu Cami Kalıntıları, Höyük, Şehir Surları, Kale, Geleneksel Harran Evlerini görüp bir tanesine misafir oluyoruz. İlk İslam Üniversitesinin de bulunduğu 5000 yıllık geçmişe sahip Harran içinde; Harran Üniversitesi (Ulu Cami), Kale, Kervansaray ve Konik Harran Evleri göreceğimiz yerler arasında. Harran gezimizi tamamladıktan sonra Şanlıurfa’ya dönüyoruz. Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesini ziyaret ediyoruz, ardından Tarihi Eski Urfa bölgesi gezimize başlıyoruz. Balıklı Göl, Ayn-ı Zeliha Gölü, İbrahim Peygamber Makamı, İbrahim Peygamberin ateşe atıldığı yer, Rızvaniye Camii, Mevlid-i Halil Camini ziyaret edip, Kapalı Çarşı, kilimciler, isotçular, demirciler, bakırcılar çarşıları ve Gümrük Han’da vereceğimiz serbest zaman içerisinde alışveriş yapabilirsiniz. Serbest zaman sonrası bir araya gelerek, özel tarihi konukevimizde misafirlerimiz için düzenlenecek yemekli Urfa Sıra Gecesine katılacağız (tur ücretine dahil). Sıra gecemizde hem eğleneceğiz hem de yöresel çiğköfte ve kebapların tadına bakma fırsatı bulacağız. Konaklama otelimizde.

5.Gün : Otelimizde alacağımız sabah kahvaltımızdan sonra Şanlıurfa’ya yaklaşık 140 km mesafede bulunan Doğunun Köyceğiz’i diyebileceğimiz, Sular altında kalmış Halfeti’de Göl kenarında bizleri bekleyen teknemiz ile güzel bir yolculuğa çıkıyoruz. Tekne turumuzda (tur ücretine dahil) eski bir yerleşim birimi olan Rum Kale’nin kalıntılarını görme fırsatı bulacağız. Orta çağın en önemli kale kentlerinden olan Rum kaleyi ve baraj inşasından sonra aynen Halfeti gibi büyük bölümü sular altında kalan Savaşan Köyü’nü tekne içinden fotoğraflayacağız. Yarısı suyun üstünde kalmış minaresiyle ilginç bir görüntü oluşturan ve artık kimsenin yaşamadığı köy evlerini gözlemliyoruz. Tekne turumuz sonrasında dubalar üzerinde yer alan yöresel restoranımızda dileyen misafirlerimiz yöresel öğle yemeğini alabilirler (ekstra). Yemek sonrası Karagüller Kasabası Halfeti gezimizi tamamlamanın ardından Gaziantep’e hareket ediyoruz. Yol üzerinde Birecik ilçemizin Fırat Havzası içinde bulunan nesli tükenmekte olan kelaynak kuşlarının koruma altına alındığı doğal yaşam çiftliğinde bu kuşları görme ve fotoğraflama fırsatı buluyoruz. Yolculuğumuza devam ediyoruz. Kısa yolculuk sonrası, Kurtuluş Savaşı yıllarındaki kahramanca mücadelesi ve kazanmış olduğu İstiklal Madalyası ve muhteşem lezzetli mutfağıyla, birbirinden güzel “butik” tarihi ve turistik eserleri, fıstığı, baklavası, katmeri ve kebaplarıyla sizi baştan çıkarmaya hazırlanmış olan Gaziantep’e varıyoruz! Antep gezimize dünyanın en zengin mozaik müzelerinden birisi olan Zeugma Mozaikleri Müzesi ile başlayacağız. Roma İmparatorluğunun doğudaki en önemli kenti olan Zeugma’dan son 15 yılda çıkartılan zengin mozaik koleksiyonunda pek çok mitolojik hikâyenin izini süreceğiz. Müzede ayrıca pek çok arkeolojik parça da sergilenmektedir. Müzeden sonra hala faal olan Naib Hamamı’nın önünde durup 14 Şehitler Anıtını geziyor, Kale-i Füsun ya da Kefen Kalesi olarak adlandırılan Gaziantep (Ayıntap) Kalesini panoramik olarak görüp fotoğrafını çekip tarihi çarşılarda gezimize başlıyoruz. Bakırcılar Çarsısından geçerek Almacı Pazarını, Zincirli Bedesteni görüp Tahmis Kahvesi olarak anılan ünlü mekânda sütlü menengiç kahvelerimizi içerek kısa bir mola ile dinleniyoruz. Doğu’nun en önemli el sanatı olan sedef kakma ve tel kırma işlemeciliğinin Anadolu’da kalan üç atölyesinden birisine ev sahipliği yapan Gaziantep’te bu sanatın tüm yapılış aşamalarını görerek alışveriş yapma şansı buluyoruz. Gaziantep gezimizden sonra yola çıkıyoruz. Adana-Aksaray güzergahı üzerinden gerekli molalarımızla birlikte gece saatlerinde yolculuğumuz sona eriyor ve siz değerli misafirlerimizle bir başka programda görüşmek dileğiyle vedalaşıyoruz.

Fiyatlar / Kampanyalar

Tarih İki Kişilik Odada Tek Kişi Ek Yatak Çocuk
  Kişi Başı      
3.06.2022 2.899 TL 3.349 TL 2.990 TL 0 – 2 Yaş Ücretsiz
        3 – 12 Yaş 1.999 TL
14.09.2022 2.990 TL 3.349 TL 2.990 TL 0 – 2 Yaş Ücretsiz
        3 – 12 Yaş 1.999 TL
21.09.2022 2.990 TL 3.349 TL 2.990 TL 0 – 2 Yaş Ücretsiz
        3 – 12 Yaş 1.999 TL
12.10.2022 2.990 TL 3.349 TL 2.990 TL 0 – 2 Yaş Ücretsiz
        3 – 12 Yaş 1.999 TL
26.10.2022 2.990 TL 3.349 TL 2.990 TL 0 – 2 Yaş Ücretsiz
        3 – 12 Yaş 1.999 TL
9.11.2022 2.990 TL 3.349 TL 2.990 TL 0 – 2 Yaş Ücretsiz
        3 – 12 Yaş 1.999 TL
23.11.2022 2.990 TL 3.349 TL 2.990 TL 0 – 2 Yaş Ücretsiz
        3 – 12 Yaş 1.999 TL

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

Lüks araçlar ile ulaşım ve araç içi ikramlar,
Otellerde 3 Gece oda kahvaltı konaklama,
Yöresel kebapçılarda akşam yemekleri,
Halfeti tekne turu,
Sıra Gecesi (yemekli),
Programda belirtilen çevre gezileri,
Profesyonel rehberlik hizmetleri,
1618 Nolu Turizm kanununa göre zorunlu seyahat sigortası

Gap Turu (3 Gece)

3 Gece 4 Gün
2899 3 Gece 4 Gün
Ziyaret Edilecek Yerler
  • Gaziantep
  • Bilecik
  • Halfeti
  • Şanlıurfa
  • Harran
  • Göbeklitepe
  • Mardin
  • Midyat
  • Zerzevan
  • Diyarbakır
Tur Kodu : EKS
PAYLAŞ
Toplam Fiyat

Ulaşım Bilgileri

20:30 Kızılay
20:40 Milli Kütüphane Önü
20:50 Armada Avm Önü
21:00 Taurus Avm Önü